Hollanda’da Ne Yenir, Ne Meşhurdur?

Hollanda’ya ziyarete gitmeyi düşünenlerin en çok merak ettiği soruların başında “ne yenir, ne meşhurdur?” sorusu gelmektedir.  Eğer kendinizi bir gurme gibi hissediyor ve ziyaret ettiğiniz her bölgenin kendine özgü yiyeceklerini tatmayı seviyorsanız, Hollanda’dan da keyif alacağından emin olabilirsiniz. Çok çeşitli bir mutfağı bulunmayan ancak, süt ürünleri konusunda oldukça geniş bir ürün çeşitliliğine sahip olan Hollanda, Avrupa’da geçirilebilecek en keyifli tatil bölgelerindendir.

Geleneksel yemekleri olarak genellikle et, lahana ve patates çeşitleri üçgeninde döner durur. Bir parça et, tabi bu balık veya tavuk da olabilir, yanına bir lahana çeşidi ve her akşam farklı bir usulde pişirilmiş patatestir. Hollanda’da çok fazla göçmen yaşamaktadır. Bu göçmenlerin getirdiği kültür zenginliği mutfağa da etki etmiş durumdadır. Bu yüzden, Hollanda’da bulunan restaurantlarda bir çok farklı yöreye ait lezzetler bulabilme şansına da sahipsiniz.


 Hollanda'da Ne Yenir, Ne Meşhurdur?Hollanda’nın en popüler şehri olan Amsterdam’da küçük balıkçı dükkanlarını bulabilirsiniz. Buralardan istediğiniz türde balığı satın alabilir ya da restaurantlarda yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, peynir soslu patatesi de oldukça popülerdir. Amsterdam’a gidip de soslu patates yemeyen yok desek yeridir. Uzun şeritler halinde kesilmiş olan patateslerin üzerine eritilmiş peynir sosuyla çok lezzetli bir atıştırmalık tüketmiş olursunuz. Atıştırmalık desek de, porsiyonunun çok fazla olmasından dolayı, epey doyurucu olduğunu söylemek mümkün. Eğer peynir aşığı iseniz; Hollanda’da bulunan peynirci dükkanlarına girip hayal edemeyeceğiniz kadar lezzetli ve farklı tatlardaki peynirleri satın alabilirsiniz.

 Hollanda'da Ne Yenir, Ne Meşhurdur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir