Belçika Hakkında Temel Bilgiler

Batı Avrupa’da yer alan Belçika Krallığı’nın sınırları kuzey batıda Atlas Okyanusu’yla, kuzeydoğuda Hollanda’yla, doğuda Almanya’yla, güneybatıda Fransa’yla ve güneyde Lüksemburg ile çizilmiştir.

Belçika ticari, yoğun tarım, kentleşme, ulaşım ve sanayi talepleri arasında denge kurmayı başarabilen yoğun nüfuslu bir ülkedir. Hammadde büyük miktarlarda ithalat ve üretilen malların büyük bir ihracat hacmi, çoğunlukla diğer AB ülkelerine yapılmaktadır.

Küçük bir ülke olan Belçika’da bir yerden bir yere gitmek çok uzun sürmemektedir. Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir. Şehir aralarında genel olarak tren ağı önde gelirken, şehir içi ulaşımda otobüs, tramvay ve metro ağı en iyi seçeneklerdir. Bisiklet her yerde kiralanabilmektedir ve ülkeyi tanımak için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır.


Çoğunlukla Avrupa Birliği yönetiminde anahtar rolünü üstlenen ülke olarak bilinen, Belçika’nın küçük bir ülke olmasının bıraktığı izlenimin yanı sıra zengin ve muhteşem mirası herkesi şaşırtmaktadır. Ortaçağ ve Art-Nouveau tarzı mimarileri ve uzun bir tarihe sahip olan moda, yemek kültürü ile bir dolu büyüleyici tarihi kentlere ev sahipliği yapmaktadır. Belçika’nın kırsal bölgesi Ardennes, sık ormanlarla kaplı tepelerden sırtlara, kumlu plajlara kadar birçok imkân sunmaktadır.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 112 arayarak, ambulans, polis, itfaye istenebilmektedir. Hijyen standartları yüksek ve musluk suyu genellikle temiz ve içilebilir durumdadır. Ülkeye giriş ve ülkeden çıkarken hiçbir aşı gerekliliği sunulmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir