Almanya’da Bir Türk Semti: Kreuzberg

Almanya’ya gittiğinizde kendinizi Türk topraklarında, Türkiye sokaklarında gibi hissetmek ister miydiniz? O halde Kreuzberg hakkında yer verdiğimiz bilgileri okumanızı öneririz.

1. Kreuzberg, Berlin’in bir semtidir ve Türkler arasında “Küçük İstanbul” olarak adlandırılır.

U-Bahn adlı birçok hatta sahip olan Berlin Metrosu ile Kreuzberg’e kolayca gidebilirsiniz. U-Bahn U1 metro hattı Friedrichshain-Kreuzberg bölgesini Berlin’in batısı ve Kurfürstendamm ile birleştirmektedir. Kreuzberg semtindeki Warschauer Strase istasyonundan başlayıp Charlottenburg semtindeki Uhlandstrase semtine kadar gidiyor.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg
2. Kreuzberg gençliğinin üzerinde Afro-Amerikalı ve Hip hop kültürünün etkisi büyüktür. Berlin içinde rap ve Breakdance’ın merkezi haline gelmiştir.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg3. Kreuzberg, Türk nüfusunun oldukça fazla olması sebebiyle Türk mahallesi olarak bilinir.

Berlin’de işsizliğin en yoğun ve en düşük ortalama gelir düzeyinin olduğu semttir. Kısacası Türklerin ilk olarak yerleştikleri ve bir çevre oluşturmak amacıyla oturdukları bir bölgedir.


 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg
4. Diğer Avrupa başkentlerinde göçmenler genelde kent merkezinden uzak banliyölerde yaşarken, Berlin’deki Türkler şehrin tam merkezinde yaşar.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg5. Ülkelerindeki baskı ortamından ya da kötü ekonomik koşullardan uzaklaşmak amacıyla Berlin’e gelen göçmenler, yeni bir başlangıç için hep bu semti seçer.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg6. Göçmenlerin, Türkiye’deki esnaf geleneklerini de koruduğunu görebilirsiniz.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg7. Sokak isimleri Almanca olmasa insan kendini Türkiye’de zannedebilir.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg8. Göçmenlerin, ikinci kuşak sonrasında ekonomik hayatta etkinliği bir hayli arttı ve bir çok Türk işletmesi de Almanya’da kurulmuş oldu.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg9. Sistem ve düzen karşıtı olan bu semtte genelde Yeşiller Partisi seçimleri önde götürür.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg

10. Türk nüfusundan doğan yoğun talep dolayısıyla güzel bir de semt çarşısı kurulmuştur. Bu çarşı Türkiye’yi aratmayacak niteliktedir.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg11. Genelde tabelalar iki dilde (Almanca ve Türkçe) hazırlanıyor olsa da buna uymayıp tamamen Türkçe kullananlar da var.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg12. Kreuzberg bölgesindeki göçmenler arasında dayanışma en üst düzeydedir. Bu semtte kendinizi asla yalnız hissetmezsiniz.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg13. Kreuzberg Halk Pazarı geleneği de yer alıyor diyebiliriz.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg14. Türkiye’de olduğu gibi her bütçeye uygun yeme-içme mekanları vardır.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg

15. Türk milletinin olmazsa olmazı altın takılar ya da birikim amaçlı altınlar da elbette bir Türk kuyumcusundan alınır.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg16. Yöresel gıda pazarları ülkemizde olduğu gibi Kreuzberg’te de oldukça popüler.

 Almanya'da Bir Türk Semti: Kreuzberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir